A szervezet élő sejtjeiben energiafelszabadító folyamatok zajlanak, melyek által szabadgyökök termelődnek. Ezek a szabadgyökök káros hatással vannak a szervezetre, éppen ezért hatástalanítani kell őket, mely funkciót szintén ellátják a sejtek, saját maguk termelnek antioxidánsokat, ezáltal semlegesítik ezt az oxidációs folyamatot.
Mi a szabadgyök és hogyan alakulnak ki?
A szabadgyökök az emberi szervezetben mindig jelen vannak. A szabadgyökök ’’agresszív, erős, magányos harcosok’’, amelyek folyamatosan támadják szervezetünket. A nem megfelelő életmód, az alvás hiány, a nem egészséges táplálkozás, káros szokások (dohányzás), napsugárzás, gyógyszeres kezelések, tartósítószerek,.. stb. mind a szabadgyökök keletkezését hozzák magukkal. Természetesen ezzel egy időben a szervezet antioxidáns anyagokat is termel (pl.: testedzés közben), hogy már is harcoljon a szabadgyökök ellen. Annak mértéke, hogy a szervezet milyen gyorsan öregszik, illetve hogy milyen betegségek érik, függ a szervezetben lévő szabadgyökök számától.
Mennyi antioxidáns kell az emberi szervezetnek?
Egy-egy táplálék antioxidáns tartalmát egy úgynevezett ORAC mutató (Oxygen Radical Absorbance Capacity, vagyis Oxigéngyök Abszorbciós (elnyelő) Kapacitás) adja meg.
Minél magasabb egy táplálék ORAC mutatója, annál jobb hatással van az egészségre.
A magas antioxidáns lassítja az öregedési folyamatot és megelőzi a betegségek kialakulását.
A magas ORAC értékű tápanyagok hatásosabban lépnek fel a szabadgyökök ellen.
A szakemberek egy átlagos felnőttre vetítve kb. 5000 ORAC értékű napi fogyasztást javasolnak.
Ha valaki sportol, egészségtelenül táplálkozik, dohányzik, az antioxidáns ajánlott napi értéke duplájára vagy akár háromszorosára is nőhet, ennyi ORAC (12000-15000) értéket táplálék kiegészítők nélkül szinte lehetetlen elfogyasztani.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése